Lifestyle

Czy ostre jedzenie zabija zarazki?

Czy ostre jedzenie zabija zarazki?

Jeżeli jesteś wielbicielem ostrego jedzenia, zapewne nie raz zastanawiałeś się, czy chilli, papryka cayenne, wasabi i inne pikantne składniki, oprócz swoich wyrazistych właściwości smakowych, mogą posiadać również unikalne właściwości zdrowotne. Czy jest prawdą, że ostre jedzenie zabija zarazki? Dowiedzmy się.

Wpływ ostrych przypraw na mikroorganizmy

Obserwacje etnicznych zwyczajów kulinarnej w różnych częściach świata nadal podsycają tę fascynującą teorię. W krajach o gorącym klimacie, gdzie warunki sanitarne bywają wątpliwe a żywność szybko się psuje, ostre przyprawy są często składnikiem diety. Niektóre prace naukowe sugerują, że pikantne przyprawy mogą niszczyć mikroorganizmy zanim zdążyłyby spowodować choroby.

Najważniejszym składnikiem wielu ostrych przypraw jest kapsaicyna. Związku chemiczny, który jest odpowiedzialny za piekący smak chilli, papryki cayenne, tabasco i wielu innych pikantnych dodatków. Kapsaicyna wykazuje silne działanie antybakteryjne i antyseptyczne. Jest w stanie zniszczyć wiele rodzajów bakterii i zarazków, w tym E.coli i salmonellę.

Badania naukowe nad dobrodziejstwem pikantnych smakołyków

Naukowcy z całego świata przeprowadzili wiele badań, aby potwierdzić, czy ostre jedzenie faktycznie posiada właściwości bakteriobójcze. Wiele z tych badań potwierdziło, że kapsaicyna i inne związki pikantne wykazują silne działanie przeciwbakteryjne.

Jedno z badań przeprowadzonych na University of California pokazało, że kapsaicyna jest skuteczna w niszczeniu bakterii Helicobacter pylori, które są odpowiedzialne za powstanie wrzodów żołądka. Innymi badaniami wykazano, że kurkumina – składnik kurkumy, który nadaje pikantność potrawom indyjskim, jest skuteczna przeciwko wielu różnym patogenom bakteryjnym i grzybiczym.

Mechanizm działania ostrego jedzenia na drobnoustroje

Jak dokładnie kapsaicyna i inne „gorące” substancje działają na bakterie? Otóż zabijają je przez tzw. „błonę cytoplazmatyczną”, której funkcją jest ochrona przed niekorzystnymi wpływami zewnętrznymi. Kapsaicyna narusza integralność tej błony, powodując rozpad i zniszczenie bakterii.

Jednak ostre jedzenie nie zniszczy wszystkich bakterii w naszym organizmie. Niektóre bakterie są odporne na działanie ostrych składników, a niektóre nawet je cenią. Na przykład, bakterie Escherichia coli, które żyją w naszych jelitach, są w stanie przeżyć nawet w obecności dużej ilości kapsaicyny.

Podsumowując, ostre jedzenie ma zdolność niszczyć niektóre zarazki i bakterie, ale nie zastąpi ono należytej higieny, skutecznych antybiotyków czy szczepień. W każdym razie, jeżeli jesteś miłośnikiem ostrych smaków, teraz masz jeden powód więcej, aby cieszyć się curry, chilli, wasabi czy i jinymi pikantnymi potrawami obfitującymi w kapsaicynę i inne korzystne składniki.