PRODUCENCI
HOT INFO
PROMOCJE
CaJohns Jolokia 10 BBQ Sauce
CaJohns Jolokia 10 BBQ Sauce
35,00 zł 30,00 zł
szt.
Melindas Mango Habanero Hot Sauce
Melindas Mango Habanero Hot Sauce
35,00 zł 30,00 zł
szt.
Mama Africas Chili Mint
Mama Africas Chili Mint
14,00 zł 11,00 zł
szt.
Cayenne
 Nazwa: Cayenne (Finger pepper, Ginnie pepper, Indian pepper )
 Skala (1-10): 7
 Skala Scoville'a: 30.000 ~ 50.000

CAYENNE (Finger pepper, Ginnie pepper, Indian pepper ) – klasyczna i jedna z najbardziej znanych odmian chili. Wiele niewtajemniczonych w świat chili osób, uważa iż każda ostra papryka charakteryzuje się jej wyglądem. Cayenne hodowana jest od dawna w dużych ilościach. Uprawiana była już 7000 lat temu w Meksyku, a w Peru 4000 lat temu. Do Europy została przywieziona w XV wieku przez Portugalczyków, a następnie przetransportowana do innych tropikalnych zakątków świata, gdzie aktualnie jest uprawiana. Nazwa pochodzi od rzeki i miasta Cayenne znajdującego się w Gujanie Francuskiej w Ameryce Południowej, gdzie przynajmniej dzisiaj, odmiana ta już nie występuje. Papryka ta jest łatwa w suszeniu i bardzo popularna jako przyprawa w stanie sproszkowanym. Papryka Cayenne już od tysiącleci znana jest ze swoich leczniczych właściwości i stosowana przy takich dolegliwościach jak: problemy żołądkowe i układu krążenia, skurcze, reumatyzm, artretyzm, bóle głowy, i zębów, cholesterol  i wiele innych.

Wygląd: długość ok. 7-18 cm, szerokość ok. 1-1,5 cm; długa i smukła, czerwona chili z ostrym końcem w kolorze od zieleni do jasnej czerwieni.

Zastosowanie: w postaci surowej i suszonej - do sosów, zup, sałatek i dipów; sproszkowana - stosowana jako przyprawa. Dobrze komponuje się z owocami morza oraz pizzą. Stosowana także jako element dekoracyjny potraw.

Występowanie: w Luizjanie, Meksyku, płd.-wsch Azji (Indie, Japonia) oraz w Afryce.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl