PRODUCENCI
HOT INFO
PROMOCJE
El Yucateco Chipotle
El Yucateco Chipotle
24,00 zł 12,00 zł
szt.
El Yucateco Jalapeno
El Yucateco Jalapeno
22,00 zł 11,00 zł
szt.
Captain Thoms West African VooDoo Juice
Captain Thoms West African VooDoo Juice
45,00 zł 20,00 zł
szt.
Chili jako środek przeciw natrętnym słoniom

Słoń w składzie porcelany to już duży problem. Jednakże rolnicy z Zimbabwe i innych regionów Afryki mają dużo większe problemy. Wraz ze wzrostem liczby ludności oraz karczowaniem lasów w celu uzyskania ziemi pod uprawę bawełny i kukurydzy, coraz częściej dochodzi do konfliktów z wygłodniałymi słoniami, które nawiedzają pola i niszczą uprawy. Tamtejsi rolnicy próbowali już wszelkich możliwych sposobów. by uporać się z tym problemem. W swojej rozpaczy porywali się na nawet na zabijanie słoni i pozostawianie ich ciał w pobliżu pól uprawnych jako przestrogę dla innych. Wystrzeliwanie nie przyniosło jednak zamierzonego skutku.  Trzymanie słoni z daleka od upraw jest koniecznością potrzebną Afrykańczykom do przeżycia. Co roku ponad 200 osób ginie na Czarnym Lądzie z powodu stratowania przez słonia.

Grupa ekspertów w projekcie o nazwie „Mid-Zambezi Elephant Project's Chile Pepper Company” pod przewodnictwem eksperta w dziedzinie słoni doktora Ferell'a Loki Osborn oraz dzięki środkom  „Wildlife Conservation Society” postanowiła znaleźć na to rozwiązanie Biorąc pod uwagę fakt, iż skutecznym środkiem na odstraszanie niedźwiedzi było użycie spray'ów, postanowiono wykorzystać kapsaicynę zawartą w chili (powszechnie występującym w Afryce) do ich produkcji.  W niektórych przypadkach sposób ten okazał się skuteczny. Jednakże wymagało to bardzo bliskiego podchodzenia do zwierząt oraz zwracania szczególnej uwagi na kierunek wiatru, by broń nie obróciła się przeciwko człowiekowi. Dokrot Iosborn podjął wyzwanie opracowania techniki, dzięki której będzie można odstraszać słonie przy użyciu gazów z dodatkiem chili, ale bez udziału człowieka. Badania pokazały, iż pola uprawne w Zambezi nie są niczym ogrodzone, co bardzo ułatwiało słoniom niszczenie upraw. Plan Osborna polegał tak takim rozplanowaniu upraw, by najcenniejsze rośliny umieszczać w centrum, dokoła wysiewając mniej wartościowe. Całość następnie miała być otoczona gęstymi zaroślami z bardzo ostrą chili oraz z roślinnością kolczastą. Jako chili wykorzystywana jest odmiana Birds Eye, z którego słynie Zimbabwe. Wewnątrz tego zewnętrznego ogrodzenia. zbudowano płot z pali wysmarowanych substancją zawierającą w swoim składzie oleożywice capsicum (ekstrakt z chili) . Ekstrakt ten ma około 1 miliona jednostek ostrości

Scoville'a. Dla porównania sos Tabasco ma około 2.000 SHU. Słoń, który będzie próbował stratować to ogrodzenie odczuje efekt działania chili na swojej skórze, który przypomina rażenie prądem. W następnym kręgu sadzi się bawełnę, za która słonie nie przepadają i dopiero w środku uwielbianą przez słonie kukurydzę.

Kolejny środek mający odstraszyć słonie wynalazł współpracownik Osborna. Rodzaj brykietu składający się z odchodów słonia oraz zmielonych chili. W chwili gdy rolnicy usłyszeli słonia, wrzucano brykiety do ognia. Gdy dym unoszący się z ogniska trafił do nozdrzy słonia, momentalnie porywały się do ucieczki. Pytanie tylko jak rolnicy znosili ten drażniący zapach.

Łączne zastosowanie płotów oraz brykietów okazało się skuteczne. Doktor Osborn osiągnął trzy cele, które sobie założył: zapewnił pracę rolnikom zajmującym się hodowlą chili, ochronił gospodarstwa przez słoniami oraz słonie przed zabijaniem ich.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl