PRODUCENCI
HOT INFO
PROMOCJE
El Yucateco Chipotle
El Yucateco Chipotle
24,00 zł 12,00 zł
szt.
El Yucateco Jalapeno
El Yucateco Jalapeno
22,00 zł 11,00 zł
szt.
Captain Thoms West African VooDoo Juice
Captain Thoms West African VooDoo Juice
45,00 zł 20,00 zł
szt.
Grillowanie z chili

Chili w procesie grillowania staje się wyjątkowo aromatyczne. Jednym z powodów jest fakt, iż cukier zawarty w chili pod wpływem wysokiej temperatury częściowo karmelizuje się. Dzieje się to niezależnie od poziomu ostrości i odmiany papryki. Najbardziej podatne są jednak czerwone chili, które w dzięki procesowi dojrzewania zawierają więcej cukru. Inne aromaty wydzielane są gdy chili już dogłębnie przejdzie gorącem z grilla. Dodatkowo wykorzystanie odpowiedniego rodzaju drewna powoduje, iż chili zyskuje wyjątkowy posmak.  Poleca się głównie drewno drzew owocowych, jak np. czereśni czy jabłoni, a także orzecha włoskiego.

Grillowane chili jako dodatek do dania
Mięsiste odmiany chili oraz łagodna papryka mogą być grillowanie i podawane jako przystawka do dania głównego. Czas pieczenia w zależności od temperatury grilla wynosi ok. 5-10 minut. Zbyt długie jednak pozostawienie chili na grillu powoduje, iż stają się one zbyt miękkie.
Także małe ostre odmiany jak Serrano, czy Jalapeno nadają się do grillowania. Po upieczeniu jednak, mogą stać się jeszcze bardziej ostre. Nie jest to spowodowane wzrostem ilości kapsaicyny, gdyż utrzymuje się on na stałym poziomie. Pod wpływem temperatury jednak pękają ścianki komórek w taki sposób, iż kapsaicyna skoncentrowana w ściankach wewnętrznych rozprowadza się po całej powierzchni chili.
Niektóre odmiany chili New Mexican wyhodowano specjalnie z myślą o pieczeniu i możliwości usunięcia z nich skórki. Zazwyczaj piecze się zielone odmiany, które pod wpływem poddania ich krótkiemu działaniu bardzo wysokiej temperatury, oddzielają skórkę od miąższu, którą następnie z łatwością można zdjąć. W Nowym Meksyku na stoiskach ulicznych bezpośrednie piecze się chili, które następnie jest sprzedawane przechodniom. Mieszkańcy tego stanu zamrażają porcjami pieczone i pozbawione skórki chili, by cały rok mieć możliwość wykorzystywania go w kuchni, także wtedy gdy świeże chili nie jest już dostępne. Chili grillujemy na dużym lub średnim ogniu. problemu. Powinno się jednak unikać mocniejszego zaczernienia, gdyż chili nabiera wtedy gorzkiego smaku. Gorące chili powinny być następnie umieszczone w torebce papierowej na ok. 10-15 minut, w celu „wypocenia się”. Skórka następnie daje się bardzo łatwo zdjąć. Nie powinno się jednak dokonywać tego pod wodą, gdyż pozbawia ona chili aromatu.

Faszerowane chili z grilla
Faszerowaną paprykę zna każdy, chili jednak choć mniej popularne, idealnie nadaje się do tego sposobu przyrządzania. Najlepiej wykorzystywać do tego celu chili o grubych ściankach i dużej wolnej przestrzeni wewnątrz (np. Poblano).  Rodzaj farszu zależy od indywidualnych upodobań i fantazji.

Pieczenie chili i innych składników na salsę
Salsa przygotowywana jest zazwyczaj ze świeżych składników. Jednakże najbardziej aromatyczna jest salsa, której składniki wcześniej przypieczono na grillu. Poza pomidorami, które wymagają pieczenia na folii aluminiowej posmarowanej olejem, wszystkie inne składniki mogą być bezpośrednio wrzucane na ruszt. Także w przypadku salsy, dobór jej składników jest dowolny. Nie powinno jednak zabraknąć jej podstawowych składników, którymi są chili i pomidory.

Chili jako  składnik potraw z grilla

Drobno posiekane chili, szczególnie ostre odmiany, idealnie nadają się jako dodatek do mięsa mielonego na hamburgery z grilla. Do tego celu wykorzystać zarówno świeże jak i marynowane chili, jak np. Serrano czy Jalapeno. Warte polecenia jest także suszone chili Chipotle, które wcześniej moczymy w ciepłej wodzie ok. 30 minut, a następnie siekamy i dodajemy do mięsa. Chipotle nadaje potrawie wyjątkowego pikantnego i wędzonego posmaku. Miłośnicy ostrości wykorzystują w ten sposób najbardziej ostre odmiany, jak np. marynowane chili Habanero.
Także do szaszłyków w miejsce tradycyjnej papryki można wykorzystać chili, jak np. Serrano, Cayenne czy Thai, a dla miłośników ostrości polecamy marynowane Habanero.

Chili jako przyprawa do potraw z grilla
Zarówno suszone jak zmielone chili znajdują szerokie zastosowanie. Dodawane są do płynnych, a także suchych marynat wykorzystywanych do marynowania mięsa i ryb, szczególnie tych z przeznaczeniem na grilla. Większość marynat zawiera kwasy, jak np. sok z cytryny, ocet, wino, które wnikają do wnętrza mięsa, zmiękczając je i nadając wyjątkowego aromatu.
Płynne marynaty są powszechnie dostępne, jednakże najlepsze są przygotowane własnoręcznie, szczególnie gdy konserwujących. Wskazówka: w marynacie nie tylko moczymy mięso, lecz także wykorzystujemy ją później w procesie pieczenia rozsmarowując na jego powierzchni.
Suche marynaty (z ang. rubs) wcierane są  równomiernie w całą powierzchnię mięsa, które następnie odstawiamy przynajmniej na godzinę do lodówki.  Zaleca się jednak wydłużenie tego czasu do kilku godzin, a nawet całej nocy. Sucha marynata może być także wymieszana z olejem i następnie pastą taką smaruje się mięso podczas pieczenia.

Ostry sos – chili z butelki
Ostre sosy chili mogą być wykorzystane do nadania ostrości łagodnym marynatom oraz tradycyjnym sosom wykorzystywanym w czasie grillowania. Zwykły ketchup wymieszany z ulubionym ostrym sosem jest ciekawym urozmaiceniem (także jako dodatek do frytek).

Deser z grilla
Na koniec warto pokusić się o przygotowanie deseru na jeszcze gorącym grillu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl