PRODUCENCI
HOT INFO
PROMOCJE
El Yucateco Chipotle
El Yucateco Chipotle
24,00 zł 12,00 zł
szt.
El Yucateco Jalapeno
El Yucateco Jalapeno
22,00 zł 11,00 zł
szt.
Captain Thoms West African VooDoo Juice
Captain Thoms West African VooDoo Juice
45,00 zł 20,00 zł
szt.
Jak paprykę...

 1. Paprykę należy przechowywać w lodówce; nie myjąc jej wcześniej. Paprykę chili przechowujemy zawiniętą w papierowy ręcznik, pozostałą w plastikowej torebce, by zapobiec utracie wilgoci - optymalną temperaturą jest 7,5° C - wówczas paprykę zieloną można przechowywać 3-5 tygodni, z kolei w temp. 5° C ok. 2 tygodni. Po tym czasie papryka zacznie się psuć, będzie robiła się miękka mimo zachowania wilgoci, a nasionka zmienią kolor. Niestety w przypadku papryki dojrzałej i kolorowej zepsucie będzie następowało po krótszym czasie. Ponieważ sprzedawcy zazwyczaj nie przechowują papryki we wspomnianych temp., paprykę dojrzałą należy przechowywać góra 3-4 dni.

2. Paprykę można także mrozić - należy wówczas ją umyć, usunąć nasiona, pokroić, włożyć do plastikowej torebki i zamrozić. Niestety mrożona papryka nie ma tak wspaniałego smaku jak świeża, jednak zimą jest doskonała ugotowana.

3. Kupując paprykę wybieramy okaz twardy (miękkość skórki świadczy, iż papryka była zerwana jakiś czas temu i utraciła już trochę naturalnej wilgoci), lśniący z niepomarszczoną skórką i zieloną (a nie suchą) łodyżką.

4. Przy dodawaniu papryki w proszku do gotowanej potrawy, należy odsunąć garnek z ognia, odstawić na chwilę i dopiero wsypać paprykę, potem powoli doprowadzić do wrzenia.

5. Smażona w tłuszczu traci smak i kolor, nadaje potrawie gorzki smak, najlepiej więc posypywać po usmażeniu, tuż przed podaniem.
 
6. Należy pamiętać, aby nie wsypywać chilli na gorący olej ponieważ bardzo łatwo karmelizuje się i nadaje goryczy potrawie.

7. Uwaga na kapsaicynę! Podczas krojenia papryki starajmy się nie dotykać ręką okolic nosa i oczu, gdyż kapsaicyna podrażnia błony śluzowe i oprócz łzawienia oczu, ataku kichania oraz kaszlu, może nawet wywołać stan zapalny.

/8. Jak obrać paprykę? Skórka papryki jest ciężkostrawna, ale nie tak trudno się jej pozbyć, poprawiając jednocześnie smak warzywa. Wystarczy paprykę w całości opiec w piekarniku lub na grillu, aż na skórce powstaną czarne pęcherze. Wyjmujemy strąki i jeszcze gorące przekładamy do torby foliowej lub szczelnie owijamy folią spożywczą na 15 minut. Po wyjęciu obieramy paprykę ze skórki i oddzielamy miąższ od pestek.

9. Ostre sosy nie są tuczące. Ilość tłuszczu i węglowodanów jest bardzo niewielka ze względu na ilość używaną do potraw. Można więc bez obaw doprawiać nim potrawy.

10. Marynowanie chilli różni się nieznacznie od marynowania pozostałych warzyw, każda paprykę powinno się wcześniej nakłuć oraz po napełnieniu słoików nie zakręcać ich od razu lecz poczekać ok. godziny, by ulotniło się powietrze.

11. Do smażenia można wykorzystywać olej, w którym wcześniej były marnowane chilli, nabiera on ich smaku oraz ostrości i dzięki temu wzbogaca potrawy.

12. Do marynowania chilli powinno używać się specjalnie do tego przeznaczonej soli, zamiast soli kuchennej, która może zawierać nie pożądane w marynowaniu składniki.

13. By marynowane chili zachowało swój kolor powinno się używać octu 5-6%, ocet jabłkowy może być stosowany gdy kolor nie ma znaczenia a zależy nam na smaku.

14. Do marynowania nie warto używać taniego octu, gdyż chili przechodzi jego smakiem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl