PRODUCENCI
HOT INFO
PROMOCJE
El Yucateco Chipotle
El Yucateco Chipotle
24,00 zł 12,00 zł
szt.
El Yucateco Jalapeno
El Yucateco Jalapeno
22,00 zł 11,00 zł
szt.
Captain Thoms West African VooDoo Juice
Captain Thoms West African VooDoo Juice
45,00 zł 20,00 zł
szt.
Karmelizowanie

Starożytna tradycja

Karmelizowanie jest jedną z najstarszych metod konserwowania – starożytni Egipcjanie karmelizowali w miodzie orzechy i owoce. Podobnie jak przyprawy, owoce takie jak dzikie pomarańcze, melony, nektarynki zakonserwowane w karmelu przywożone były do Europy z Dalekiego Wschodu i Chin w początkach średniowiecza. Do czasu wprowadzenia cukru, wykorzystywano do tego celu głównie miód oraz cukier palmowy, później w przeważającej mierze zastąpione przez syrop na bazie cukru. Technika jednak pozostała ta sama. Umieszcza się owoce w syropie, do którego stopniowo dodawany jest cukier, powoduje to, iż soki owoców zastępowane są przez cukier.  Zjawisko to nazywane jest osmozą. Średnio 70-75% soków komórkowych zastępowanych jest przez cukier, podczas gdy kształt, kolor oraz odpowiedni poziom smaku zostaje zachowany.
Od czasu wprowadzenia tej metody w Europie w średniowieczu, jest ona wciąż udoskonalana, szczególnie we Francji i Włoszech. W rzeczywistości po dzień dzisiejszy można spotkać w tych krajach prawdziwych artystów owej sztuki.

Co będzie potrzebne:

- rondel
- drewniana łyżka
- zakręcany słoik 1 litrowy
- mała szklana miseczka, pasująca do szyjki słoika (posłuży ona jako obciążenie, dzięki któremu całe owoce chili zanurzone będą w syropie)
- 2 małe zakręcane słoiki
- sitko
- 1/2 litrowy słoik na pozostałość syropu
- siatka, na której chili będą się suszyły
- piekarnik
- stare gazety do umieszczenia pod słoikami

 

  Składniki:

- 250 do 340 gram świeżej papryki chili, pokrojonej na połówki lub paseczki
- 1,2 kg cukru
- 1 litr wody

Przygotowanie:

Dzień 1

1. Przygotowanie papryki chili.
Podobnie jak w przypadku pozostałych metod konserwowania, także i w tym wypadku wykorzystujemy tylko najlepszej jakości, bez skaz owoce chili. Myjemy i suszymy. By przyspieszyć wnikanie syropu, zaleca się przecinanie chili na pół. Metoda ta ma zastosowanie do odmian o cienkich ściankach, takich jak: Habanero, Cayenne i Thai. Bardziej mięsiste odmiany, takie jak np. Jalapeno, powinny być krojone w paseczki.

2. Gotowanie syropu.
 Do dużego rondla wlewamy 1 litr wody z 1 kg cukru. Mieszamy przy pomocy drewnianej łyżki, doprowadzając do wrzenia. Zajmuje to ok. 30 minut. Pokrojone chili umieszczamy w słoiku i zalewamy gotującym się syropem. Zostawiamy miejsce na umieszczenie małej miseczki na górze, jako obciążnika utrzymującego paprykę zanurzoną w całości w syropie. Zamykamy słoik, a pozostały syrop trzymamy w oddzielnym słoiku.

Uwagi: 
- pod słoikami umieszczamy gazety, by uniknąć przybrudzenia syropem
- różne metody zalecają zalewanie chili zaledwie ciepłym syropem. Zalewanie ich jednak bardzo gorącym syropem pozwala uniknąć psucia się chili, które nie jest zmuszone do długiego leżenia w syropie. W gorącym proces karmelizowania zachodzi szybciej. Można także wcześniej ugotować paprykę chili, owoce stają się jednak z tego powodu miękkie i tracą swój kształt.

 

Dzień 2

Odsączamy chili z syropu przy pomocy sitka, pozwalając spłynąć mu do rondla. Chili z powrotem umieszczamy w słoiku. Doprowadzamy syrop do wrzenia dodając 2,5 łyżki cukru. Dodajemy także pozostałość syropu, który zachowaliśmy w słoiku. Mieszamy drewniana łyżką przez ok. 10 minut na dużym ogniu. Gorącym syropem zalewamy chili oraz przykrywamy miseczką jako odważnikiem. Tak przygotowane chili zostawiamy w słoiku przez kolejne 24 godziny. Pozostałość syropu zachowujemy w oddzielnym słoiku.

 

Dzień 3 – dzień 5

Powtarzamy procedurę z dnia drugiego, dodając 2,5 łyżki cukru każdego kolejnego dnia. Dodatek cukru i jego zmniejszenie na skutek gotowania spowoduje, iż syrop stanie się bardziej gęsty i bardziej pikantny, gdyż kapsaicyna z chili zacznie stopniowo przenikać z owoców do syropu. Po piątym dniu, pozostawiamy syrop na 48 godzin.

 

Dzień 7

 Przelewamy syrop i chili do rondla i doprowadzamy do lekkiego gotowania na 1 minutę, następnie zdejmujemy garnek z ognia. Odsączymy chili przez sitko, a pozostałość syropu umieszczamy w słoiku. Sposoby jego wykorzystania przedstawione są poniżej.

Umieszczamy chili na ruszcie kuchennym, pod spód kładziemy gazety, na które będzie się skraplał nadmiar syropu. Pozostawiamy na dwie godziny. Kiedy chili stanie się lepkie, umieszczamy je w piekarniku z lekko uchyloną klapą, na 15 minut w temp 100°C-150°C. Jeśli dysponujemy nawiewem, zaleca się jego użycie. Po 10 minutach sprawdzamy,  suszenie nie powinno potrwać dłużej niż kolejne 10 minut. Następnie schładzamy chili do temperatury pokojowej. Przechowujemy w plastikowych pojemnikach, kładąc jedno obok drugiego tak by się nie stykały i nie sklejały nawzajem. Jeśli chili są zbyt klejące, można posypać je cukrem pudrem.

 

 

 

Wykorzystanie karmelizowanych chili:

 - jako dodatek do placków owocowych, babek i ciast, polecamy sernik Habanero z kawałkami papryki w masie serowej i odpowiednią dekoracją
- do dekoracji ciast, lodów i innych deserów
- jako pikantna przekąska, polecamy szczególnie w polewie czekoladowej

 

 

Wykorzystanie pikantnego syropu:

- do słodzenia herbaty i gorącej czekolady
- do drinków
- do naleśników
- do polew, np. karmelu, toffee 
- do przygotowania lizaków

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl