PRODUCENCI
HOT INFO
PROMOCJE
El Yucateco Chipotle
El Yucateco Chipotle
24,00 zł 12,00 zł
szt.
El Yucateco Jalapeno
El Yucateco Jalapeno
22,00 zł 11,00 zł
szt.
Captain Thoms West African VooDoo Juice
Captain Thoms West African VooDoo Juice
45,00 zł 20,00 zł
szt.
Skrajności wykorzystywania chili

Rola chili w poprawianiu wyglądu, a także jako środka szantażu jest bardzo silna w wielu kulturach. David Livingstone - znany odkrywca Afryki - opisuje kobiety z zachodnich terenów Afryki, kapiące się w wodzie z dodatkiem sproszkowanej chili, wierzące iż zabieg taki znacząco poprawi ich urodę. Majowie również wykorzystywali chili jako środka upiększającego, szczególnie do pielęgnacji skóry. Jednak stosowane przez nich metody pozostawiają wiele do życzenia. Kobiety Majów myły skórę ciepłym moczem, na którą następnie nakładały sproszkowane chili. Taka procedura była kilkukrotnie powtarzana. 

Różne części rośliny chili są wykorzystywane jako składnik farb. Na Tajwanie na przykład wywar z łodygi oraz liści chili uważany jest za bardzo skuteczną farbę do czarnych włosów. W Zachodnich Indiach chili są rzekomo skutecznym środkiem na łysienie. Gorący olej z chili wmasowywany jest w skórę głowy co skutkuje odczuciem mrowienia, dającym wiarę iż środek zaczyna działać. Ma to sens biorąc pod uwagę, iż kapsaicyna jest jednym ze składników popularnego w Stanach szamponu przeciw łupieżowego. Najwidoczniej agencja reklamowa postanowiła wykorzystać odczucia jakie wywołuje kapsaicyna, tłumacząc je dużą efektywnością i skutecznością środka.

Istnieje też druga strona medalu, traktowanie chili jako środka szantażu i kary. Czasami ich użycie jest w miarę łagodne, jak ma to miejsce w Meksyku i innych krajach Ameryki Łacińskiej, gdzie sproszkowanym chili naciera się palce dzieci, co ma zniechęcić je do ich ssania. Jednakże w „Codex Mendocino” jednym z nielicznych zapisków Azteków, które przetrwały, znajduje się ilustracja przedstawiająca chłopca trzymanego przez ojca w dymie unoszącym się z palonych chili.  Ekspert w dziedzinie chili Jean Andrews odkrył, iż plemię Indian Popolocan w pobliżu  Oaxaca w dalszym ciągu w taki sposób wymierza kary dzieciom. Leniwe i nieposłuszne dzieci Indian Kallawaya z Andów są zmuszane do palenia chili wraz z nasionami. Bolesna reakcja w postaci łzawienia oczu i silnego kataru osiąga zamierzony skutek i dzieci stają się potulne. Majowie byli jeszcze okrutniejsi, wrzucali sproszkowane chili do oczu młodych dziewczyn, które spojrzały na mężczyzn lub polewano ich części intymne sokiem z chili. Indianie z Karaibów wcierali natomiast sok z chili w rany młodych chłopców przechodzących rytuał stania się wojownikami. Legenda mówi, iż Indianie ci, wojownika wrogiego plemienia Arawak, najpierw marynowali w soku z chili, a  następnie ugotowali i zjedli.

Pozytywnym aspektem wykorzystania chili jest traktowanie go jako afrodyzjaku.  Według afrykańskiej legendy chili stosowane było do mieszanki przypraw zwanej „ras al hanout”, zawierającej także hiszpańską muchę. Chili jest także składnikiem Samoan kava, bardzo mocnej kawy mającej także właściwości afrodyzjaku, jednakże nadmierna jej dawka może powodować omdlenia. W przypadku jednak gdy działanie afrodyzjaku jest zbyt silne, w Indonezji lekiem na nadmierne pobudzenie jest korzeń z rośliny chili.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl