PRODUCENCI
HOT INFO
PROMOCJE
El Yucateco Chipotle
El Yucateco Chipotle
24,00 zł 12,00 zł
szt.
El Yucateco Jalapeno
El Yucateco Jalapeno
22,00 zł 11,00 zł
szt.
Captain Thoms West African VooDoo Juice
Captain Thoms West African VooDoo Juice
45,00 zł 20,00 zł
szt.
Suszenie

 

Najprostszą metodą zakonserwowania chili jest suszenie. W trakcie tego procesu chili dojrzewając, staje się jeszcze bardziej ostre. Jednocześnie jednak traci na swoim owocowym aromacie.
W przypadku małych jak i dużych chili, ale o cienkiej skórce, suszenie można z powodzeniem przeprowadzić w ciepłym pokoju. W przypadku chili o grubszej skórce, proces ten jest już bardziej skomplikowany.

 

 

Chili można suszyć:
- w piekarniku
- na specjalnie przygotowanych tackach
- w dehydratorze
- w postaci "ristras"

Suszenie w piekarniku i dehydratorze jest szybsze i nie powoduje tak znacznej utraty koloru, jak to ma miejsce  w przypadku wielotygodniowego suszenia na tacach lub sznurkach. W przypadku suszenia w piekarniku należy go rozgrzać do temperatury 50 C i suszyć chili na blasze przez ok. 5 godzin do momentu, aż papryka straci znaczną część wody. 
Atrakcyjną formą suszenia i przechowywania chili są "ristras". Są to powiązane mocną nitką chili tworzące łańcuchy, które wiesza się na ścianie w przewiewnym miejscu. Ogonek każdej papryki nakłuwa się igłą i przewleka mocny sznurek lub każdy ogonek z osobna oplata się sznurkiem. Po kilku miesiącach jednak, na skutek światła chili traci swój kolor, który staje się żółtawy.
Suszone chili można mielić w np. młynku lub w moździerzu (tak powstaje np. pieprz Cayenne) lub bezpośrednio przed dodaniem do potrawy pokroić nożem. Do zup i gulaszy mogą być stosowane chili suszone w całości.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl