PRODUCENCI
HOT INFO
PROMOCJE
El Yucateco Chipotle
El Yucateco Chipotle
24,00 zł 12,00 zł
szt.
El Yucateco Jalapeno
El Yucateco Jalapeno
22,00 zł 11,00 zł
szt.
Captain Thoms West African VooDoo Juice
Captain Thoms West African VooDoo Juice
45,00 zł 20,00 zł
szt.
Tajlandia

 

Tajska kuchnia jest bardzo pikantna na skutek szerokiego zastosowania w niej papryki chili. W przeciwieństwie jednak do powszechnego przekonania nie istnieje tylko jedna, lecz wiele różnych odmian Thai chili. W sumie hodowanych jest ok. 79 odmian tej pikantnej papryki. W 1985 roku zbiory chili stanowiły 12% wszystkich zbiorów. Chili przywędrowało do Tajlandii tą samą drogą, którą trafiły tam indyjskie przyprawy. Z tego powodu Tajlandia jest idealnym przykładem kolizji kultur: indyjskie przyprawy curry w połączeniu z papryką chili spowodowały, iż kuchnia tajska należy do najpikantniejszych na świecie. Najbardziej popularne są tajskie pasty curry. Kaeng przypomina indyjskie sosy curry, obfitujące w kolendrę, kardamon i kurkumę. W zależności od rodzaju użytych papryczek oraz ilości dodanego mleczka kokosowego przybiera barwy od żółtego, przez zielony do czerwonego. Kaeng kari  ma kolor żółty, gdyż zawiera w przeważającej części przyprawę curry, a także kurkumę - jest w miarę łagodne. Bardziej ostre jest kaeng ped  podawane z owocami morza. Przyrządzane jest z małych, ostrych papryczek, mleczka kokosowego oraz bazylii. Chili są także ważne dla innego aspektu tajskiej kuchni, służą jako motyw dekoracyjny potraw. Małe papryczki chili są precyzyjnie rozkrajane na 16 kawałków i formowane na kształt dekoracyjnego kwiatu. Tajowie tak samo jak Japończycy, przywiązują duża wagę do sposobu prezentacji jedzenia. Nie dziwi więc fakt, iż chili stanowi tak ważny składnik tamtejszej kuchni.

Pikantne przyprawy dominują także w kuchni Myanmar – sąsiada Tajlandii od zachodu i północnego zachodu. Chili wykorzystywane jest tu do sporządzenia balachuang - pikantnej pasty, podawanej prawie z każdą potrawą. Do jej przygotowania wykorzystuje się: cebulę, czosnek, chili, imbir i kurkumę. Cechą charakterystyczną jest oleistość pasty. Uzyskuje się ją poprzez użycie oleju z orzeszków ziemnych oraz oleju sezamowego. Po podgrzaniu na patelni dodaje się pastę chili i pozostawia na ogniu przez 15 minut. Na końcu dodawane jest mięso. Potrawa jest gotowa, gdy olej zaczyna pływać na powierzchni. Nie jest on jednak usuwany, lecz absorbowany przez serwowany razem z potrawą ryż. Zaskakujące jest, iż potrawa ta nie ma posmaku tłuszczu.

Laos sąsiadujące z Tajlandią od wschodu i północnego-wschodu słynie z past z zielonych i czerwonych chili. Uzyskuje się je poprzez rozgniecenie w moździerzu małych chili Jalapeno i Serrano razem z lokalnymi przyprawami. Większe chili, jak Poblano i New Mexican są faszerowane. Potrawa o nazwie mawk mak phet, składa się z papryk chili faszerowanych warzywami, przyprawami i mięsem białych ryb, które następnie gotowane są na parze. 

W Wietnamie chili króluje w centrum kraju, w mieście Hue. Najbardziej popularna jest potrawa zwana nuac cham. Składa się z sosu rybnego, limonki, cukru, czosnku oraz czerwonych papryczek serrano.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl